На вулиці наразі не дуже холодно, але це не убезпечує нас від обморожень. Адже найчастіше люди страждають від обмороження не при дуже низьких температурах, а тоді, коли дмуть холодні вітри та на вулиці підвищена вологість.
На кінець січня синоптики обіцяють жителям Старокостянтинівського району зниження температур -10-20
0С. А в комплексі з північними вітрами та підвищеною вологістю це гарантує різке збільшення кількості постраждалих від обморожень. Тому не зайвим буде нагадати про норми поведінки, що убезпечать жителів району від зайвих проблем зі здоров’ям.
Основною причиною ушкодження тканин є стійкі зміни в кровоносних судинах, викликані їх тривалим спазмом, що являє собою захисну реакцію організму на переохолодження. Відмороженню сприяють носіння тісного взуття, що затруднює кровообіг, одягу, взуття і рукавичок з синтетичних тканин, а також ослаблення організму в результаті хвороби, крововтрати, стан сп'яніння. При тривалому перебуванні людей у несприятливих погодніх умовахмеханізми природної саморегуляції організму утрачають свою здатність підтримувати нормальну температуру периферичних ділянок тіла. У них поступово сповільнюється, а потім припиняється кровообіг. Настає момент, коли організм уже не може протистояти впливу холоду і в тканинах відбуваються глибокі зміни, що ведуть до загибелі (омертвіння) клітин. Відмороженню найчастіше піддаються пальці рук і ніг, вуха, ніс і щоки.
За характером уражень розрізняють 4 ступенівідмороження. Перший, найбільш легкий, характеризується тим, що після зігрівання на ураженій ділянці розвивається набряк, шкіра стає синюшною. При другому, більш тяжкому,на шкірі з'являються міхури, наповнені прозорою рідиною. Третій ступінь – важкий: міхури, що утворилися на шкірі, містять кров'янисту рідину, а через кілька діб на уражених місцях виникає некроз (омертвіння). При четвертому, вкрай важкомуступені,уражається не тільки шкіра, але промерзають і м'які тканини,і навіть кістки.
Ступінь і важкістьвідмороження залежать від тривалості впливу травмуючихфакторів. Тому постраждалого потрібно якомога швидше зігріти, помістити в тепле приміщення, напоїти гарячим чаєм чи кавою. При відмороженні 2-4-огоступенівпотерпілого треба негайно тепло укутати і відправити долікувальногозакладу. При більш легких ступенях відморожену кінцівку варто занурити уводу кімнатної температури(прикласти теплий водяний компрес) і дуже обережно розтерти відморожену ділянку до почервоніння шкіри і відновлення її чутливості, після чого накласти асептичну пов'язку.
Пам’ятайте!Ні в якому разі не можна занурювати відморожену кінцівку в холодну воду: це призведедо подальшого інтенсивного охолодження і погіршитьстановище. Не можна також розтирати відморожену частину тіла снігом, бо вінскладається з кристаликів льоду з дуже гострими краями.
Велике значення в профілактиці відмороження має вироблення стійкості до холоду шляхом загартовування організму. Одним із способів захисту від відмороження є лазня. Гаряча пара і наступне занурення в холодну воду, обтирання снігом роблять організм невразливим для витівок матінки – зими.
Щоб уникнути відмороження, необхідно в холодну, морозну погоду надягати теплий одяг з натуральних тканин, правильно підбирати тепле взуття, що не промокає, а в сильний мороз – валянки або теплі черевики на 1-2 розміри більші йз товстими носками.
Підготовлено за офіційною інформацією Державної служби України з надзвичайних ситуацій
Сектор цивільного захисту населення, житлово-комунального господарства
Старокостянтинівської РДА
НКП м.Старокостянтинів Навчально-методичного центру цивільного захисту
та безпеки життєдіяльності Хмельницької області