17 вересня в Будинку Рад під очільництвом голови районної державної адміністрації Олександра Островського відбулася нарада по підсумках збору ранніх зернових культур, посіву озимих культур та перспективах розвитку сільських територій.
У роботі наради взяв участь голова районної ради Іван Овчар.
До участі в роботі зібрання також запрошувалися керівники агроформувань району, підприємств сільгосппереробки, сільські голови, керівники окремих служб і підрозділів районної ланки.
У порядку денному агрофоруму з доповідями виступили: начальник управління агропромислового розвитку РДА Олександр Суслов – про підсумки збирання ранніх зернових та посів озимих культур на території району; головний спеціаліст відділу насіннєвого контролю та охорони прав на сорти рослин Державної сільськогосподарської інспекції в області Олена Гринчук – про стан підготовки насіння озимих зернових культур в агроформуваннях району під урожай 2014 року; директор Державної сільськогосподарської дослідної станції Інституту кормів та сільського господарства Поділля НААНУ с.Самчики Микола Сучек – про наукові рекомендації щодо технології посіву; директор ТОВ “Старокостянтинівцукор” Співак Олександр – про збирання цукрових буряків урожаю’2013 та планування посіву на 2014 рік; начальник управління статистики в районі Наталія Нестерук – про терміни і строки подання звітності в частині збору врожаю.

Цьогорічна урожайність ранніх зернових на Старокостянтинівщині становить 38,8 ц/га, тоді як по області цей показник сягає 40,1 ц/га. Така ситуація змушує нас зробити і глибокий аналіз, і висновки, на яких етапах недопрацьовуємо і чому допускаємо втрати. Торік урожайність ранніх зернових становила 40,6 ц/га, що дало нам можливість отримати вал зерна 121 тис т – це проти цьогорічних 88 тисяч т. Крім зменшення урожайності, скоротилася і площа посіву озимих зернових на 3,8 тис га. Відповідно по валовому виробництву серед районів області з І місця ми перемістились на 5, – сказав у своєму виступі Олександр Суслов.
Вже само сьогодення підказує, що підходи, які практикувалися колись, тепер конче необхідно міняти, це стосується і сівозмін, і вибору насіння, й агротехніки, й… Словом, потрібно – і то без зволікань – впроваджувати новітні технології, інновації, які не тільки на імпортних полях довели свою ефективність, а й успішно пройшли апробацію в наших подільських умовах і в господарствах сусідніх районів дають вельми пристойні результати.
Своїми міркуваннями щодо піднятих на нараді питань поділилися голова СГК “Решнівецький”, голова Асоціації сільгоспвиробників району Василь Гальома, голова ФГ “Династія” (с.Йосипівка) Ігор Василевський, сільські голови: Немиринецький – Олег Москалюк, Стецьківський – Василь Кирилюк, Григорівський – Анатолій Простак, Баглаївський – Лідія Саволюк. З пропозицією про співпрацю та детальніше про послуги, які можна надавати своїм партнерам говорив очільник районного споживчого товариства Юрій Шевчук.

Дуже потрібним ділом, на переконання керівництва району, є організація торгових точок, де свою продукцію могли б збувати місцеві сільгоспвиробники. Для підприємств це не тільки реалізація власної продукції, а ще й щороку і постійно – жива копійка. Та й для людей вигода очевидна – агропродукція місцева, тривалого транспортування не “зазнала”, і ціна помірна.
Проблеми зникають, коли є бажання працювати, коли є, власне, співпраця, коли є задуми і плани на перспективу, – переконаний голова районної ради Іван Овчар. Так, наприклад, він нагадав керівництву нашого цукрозаводу, що свого часу, підприємство досить плідно співпрацювало з населенням чому б нині не скористатися тим досвідом.
Закликав Іван Овчар також і дієвіше на практиці застосовувати авторитетне слово науки – щоб і врожаї були кращими, і в тваринництві справи поліпшилися. А от слушним часом для навчання є зимова пора.
Перебіг агрофоруму перевершив час, запланований для його проведення. Та воно й не дивно, бо ж обговорювали найактуальніші, найболючіші питання, і дискусія була відвертою, іноді – емоційною, і віриться – що результативною. Адже в процесі диспутів чітко окреслювалися шляхи вирішення проблемних питань.
Наталія Куницька